Identyfikacja najsłabszych ogniw, zapobieganie najkosztowniejszym szkodom

Podczas Kongresu Brokerów w Mikołajkach odsłoniliśmy kolejny element nowej oferty ubezpieczeń korporacyjnych ERGO Hestii - Hestia Corporate Solutions. Prezentacja usług termowizyjnych to nasza odpowiedź na zapotrzebowania brokerów i klientów.

Wyszkoleni eksperci ERGO Hestii, wyposażeni w najwyższej klasy kamery już przeprowadzają badania termowizyjne instalacji i urządzeń elektrycznych, które pozwalają zidentyfikować miejscowe zagrożenia ogniowe, źródła potencjalnych szkód majątkowych i przestoju w działalności.
- Zbigniew Żyra, dyrektor Hestii Loss Control
 
Termowizja to technologia umożliwiająca rejestrację promieniowania cieplnego emitowanego przez różnego rodzaju materiały czy przedmioty. Dzięki niej, badając bezpieczeństwo infrastruktury ubezpieczanego klienta, jesteśmy w stanie znaleźć najsłabsze ogniwa - miejsca, w których występują anomalie temperaturowe zwiastujące możliwość powstania pożaru. Właściwa interpretacja termogramów i szybkie wdrożenie rekomendacji prewencyjnych po audycie termowizyjnym może uchronić przed poważnymi stratami i długotrwałą przerwą w działalności firmy.

Badania termograficzne bardzo dobrze wpisują się w obecny trend na rynku, gdzie ubezpieczenia są w jakimś sensie wzbogacane przez usługi inżynierskie. Jest to jedno z narzędzi, które pozwala nam na identyfikację zagrożeń oraz redukcję, ograniczanie ryzyka ogniowego.

Dla jakiego klienta?
Badania termograficzne powinny być realizowane cyklicznie w zakładach praktycznie z każdej branży, ponieważ wszędzie znajdują się urządzenia oraz instalacje elektryczne. Oczywiście w pierwszej kolejności należy "wziąć pod lupę" branże, które z uwagi na charakter produkcji są bardziej zagrożone ryzykami ogniowymi. Za pomocą usług termograficznych jesteśmy w stanie zbadać dokładnie tzw. wąskie gardła, a więc maszyny i urządzenia elektryczne, których zniszczenie lub uszkodzenie może doprowadzić do całkowitego bądź częściowego zatrzymania linii produkcyjnych i w konsekwencji dużych strat finansowych.
Badania termograficzne powinny być realizowane cyklicznie w zakładach praktycznie z każdej branży.


Człowiek i technologia
Przed wdrożeniem tej usługi przeprowadziliśmy szereg audytów termowizyjnych w ramach pilotażu, które jednoznacznie umocniły nas w przekonaniu o jej wyjątkowej przydatności w działaniach prewencyjnych. Kluczową wartością oferowanych przez nas audytów termowizyjnych jest ich wystandaryzowanie w kontekście nie tylko samego procesu badania termowizyjnego, ale również interpretacji wyników. To niezwykle ważne, ponieważ na naszym rodzimym rynku można zamówić inspekcję termowizyjną u niezależnych operatorów. Niestety, jak wynika z naszych doświadczeń, takie badania realizowane są wg różnych standardów, różnej klasy sprzętem, przez różnie wyszkolonych specjalistów. My mamy odpowiednie kamery oraz bardzo dobrze wykształconych ekspertów, dzięki czemu jesteśmy w stanie oferować naszym klientom audyty termowizyjne w każdym zakątku Polski w tym samym standardzie wypracowanym na bazie certyfikowanych szkoleń ITC (Infrared Training Center) oraz wytycznych naszych kolegów z Hartford Steam Boiler ze Stanów Zjednoczonych. Za pomocą usług termograficznych jesteśmy w stanie zbadać dokładnie tzw. wąskie gardła.

Materiał filmowy


Zbigniew Żyra
Dyrektor Hestii Loss Control

*Źródło: Dziennik Ubezpieczeniowy